Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystać wodę z podziemnych zbiorników na deszczówkę w domu?

Jak wykorzystać wodę z podziemnych zbiorników na deszczówkę w domu?

Woda deszczowa to cenny zasób, który można wykorzystać w gospodarstwie domowym. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na instalację podziemnych zbiorników na deszczówkę, aby zmniejszyć zużycie wody pitnej oraz obniżyć koszty związane z jej poborem. Dzięki odpowiednim systemom, woda zgromadzona w zbiornikach może być wykorzystywana do różnych celów, takich jak podlewanie ogrodu, spłukiwanie toalet czy mycie samochodów. W niniejszym artykule omówimy, jak efektywnie wykorzystać wodę deszczową zgromadzoną w podziemnych zbiornikach.

Gromadzenie i przechowywanie wody deszczowej

Pierwszym krokiem do wykorzystania wody deszczowej jest jej odpowiednie zgromadzenie i przechowywanie. W tym celu należy zamontować rynny i rury spustowe, które skierują opady atmosferyczne do specjalnie przygotowanego podziemnego zbiornika. Ważne jest, aby zbiornik był wykonany z materiałów odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne, takich jak beton czy tworzywo sztuczne. Ponadto, zbiornik powinien być wyposażony w system filtracji, który oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i zabezpiecza przed dostępem owadów czy drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Wykorzystanie wody deszczowej w ogrodzie

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań wody deszczowej z podziemnych zbiorników na deszczówkę jest podlewanie ogrodu. Rośliny potrzebują dużej ilości wody, zwłaszcza w okresie letnim, a jej pobór z sieci wodociągowej może generować wysokie koszty. Woda zgromadzona w podziemnych zbiornikach jest idealna do nawadniania roślin, krzewów, a także warzyw i owoców gdyż jest wolna od chloru i innych substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrost i rozwój roślin. Aby wykorzystać wodę deszczową do podlewania, można zainstalować system nawadniający, który połączy zbiornik z dystrybutorami wody rozmieszczonymi na terenie ogrodu.

Spłukiwanie toalet

Woda deszczowa może być również wykorzystywana do spłukiwania toalet, co przyczynia się do znacznego zmniejszenia zużycia wody pitnej. W tym celu należy zamontować specjalny system przepływu wody, który umożliwi jej transport z podziemnego zbiornika do spłuczki. Warto pamiętać, że w przypadku awarii sieci wodociągowej czy przerw w dostawie wody, takie rozwiązanie może okazać się niezwykle przydatne i pozwala uniknąć wielu kłopotów.

Mycie samochodów i sprzętu ogrodowego

Woda deszczowa zgromadzona w podziemnych zbiornikach może być również wykorzystywana do mycia samochodów czy sprzętu ogrodowego. Woda ta jest wolna od minerałów, które mogą powodować osadzanie się kamienia czy smug na karoserii pojazdu czy powierzchni sprzętu. Aby móc korzystać z wody deszczowej do mycia, wystarczy zainstalować odpowiednią pompę oraz wąż ogrodowy.

Ogrzewanie i chłodzenie budynków

Woda deszczowa może być także wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków za pomocą systemów grzewczych opartych na pompach ciepła. Woda zgromadzona w podziemnych zbiornikach może pełnić funkcję źródła ciepła lub chłodu, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji tego rodzaju instalacji oraz wpływa istotnie na ochronę środowiska.

Podsumowując, wykorzystanie wody deszczowej zgromadzonej w podziemnych zbiornikach to ekologiczne i oszczędne rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie zużycia wody pitnej oraz obniżenie kosztów związanych z jej poborem. Dzięki odpowiednim systemom, woda deszczowa może być wykorzystywana do różnych celów, takich jak podlewanie ogrodu, spłukiwanie toalet czy mycie samochodów. Warto więc rozważyć instalację podziemnych zbiorników na deszczówkę w swoim domu.